Zeytin Nasıl Kurulur Siyah Zeytin Salamurası (Amatörlerden forum

 

Siyah Zeytin Salamurasi Kaynak : frmck.com

Olgunlaşmaya yüz tutmuş renkleri koyu kırmızı ile siyah arası zeytinlerle yapılır. 

Yapımı: 

Zeytinler tartılır yıkanır ve ayıklanır. Yıkanan zeytinlerin suyu süzdürülür. Her 1 kilo zeytin için 1/2 kilo orta irilikte kaya tuzu hesap edilmek suretiyle zeytinler bir tahta fıçının içinde tuzla iyice karıştırılır sonra sele veya sepetlere aktarılır. Üzerlerine bir parmak kalınlığında tuz serilir. 1 hafta geçince tuzlu zeytinler başka bir sele veya sepete aktarılıp karıştırıldıktan sonra tekrar eski kaplarına doldurulur. Bu aktarıp karıştırma her 3 günde bir yapılmak şartıyla 30-35 gün sürer ve böylece zeytinlerin ihti-marlarını tamamlayıp tatlanmaları sağlanır. Bundan sonra zeytinler fazla tuzlarını atabilmeleri için kalburdan geçirilir bir sepete konularak kaynamakta olan suya hızla daldırıp çıkarılır. Zeytinler suyu süzüldükten sonra kurumaları için 1 gece kendi haline bırakılır. Ertesi gün zeytinler büyük bir kaba konur ve üzerlerine bir parça zeytinyağı gezdirilir. Bütün zeytinler yağla-nabilmeleri için elle karıştırılır. Her 10 kilo zeytin için 1 kilo ince tuz hesap edilerek zeytinler tuzlanıp iyice karıştırılır ve kaplara yerleştirilir. Kaplar serince bir yerde saklanır.

 

ZEYTİN TUZU AYARI

Hasava  turkeyforum

20-04-2008, 02:45

zeytinleri tuzlu suya koyup bekletmek için suyun tuz oranını iyi ayarlamak lazım yoksa şap gibi tuzlu olur veya tuz az gelir zeytin cıvıklaşır bunun için tuzlu su hazırlaken yumurta testi yaparak tuz oranını ayarlaya bilirsiniz.
1 adet bütün çiğ sağlam yumurtayı suya koyun yumurta dibe çökecektir suya yavaş yavaş tuz katıp karıştırın yumurta yüzmeye başlayıp su yüzeyine gelince tuz oranı tamam demektir not: yumurta tam su yüzeyine deymeli suyun üstünde çıkıntı yapmamalıdır.
kolay gelsin

 

 

yeniceri09    turkeyforum

14-04-2008, 17:47

senede 100 ton zeytin salamura yaparız ama salamura nasıl yapılır bilmem yuzdelik tuz birimlerini bilmem daha dogrusu...

yeşiller için 2 yöntem...

1 çekiçle kır ve suya koy 3 gune bir suyunu deiştir 15-20 gun sonra tadına bak acısı gitmişse ya tuzlu suya koy yada seytin yagının içine koy hava almasın

2 birdekiyle aynı ama bunda kırma bıçakla dil gerisi aynı...

siyahlar için bastırma ve sele yontemi...

siyah zeytinleri bir naylon yada keten çuvala koy ve uzerine agır bi taş gibi bişi koy 1 hafta beklesin ezilcek die korkme zaten ezilmesi gerekiyor dakha sonrada tuzla karıştır ve zeytin yagının içine koy 

sele yontemi siyah zeytinleri bi dabacana bidon gibi bişeye doldur uzerinde 4-5 parmak boşluk kalsın içine iri tuz koy ve hergun bunu 1-2 dakika salla 1 ay boyunca bunu yap zeytinin acısı gider tuz zeytini pişirir daha sonra yemek istediginde 10 15 dk suda beklet tuzu gitsizn...

umarım yardımcı olmuşumdur afiyet olsun...

ha birde yagını yapabilirsin 100 kg zeytin diyosun 20 kg yağ çıkar aşa yukarı...

zeytinleri ailece taş çekiç vs kırın çegirdegine kadar srty vurun yani bunu bir guzel çuvalın içine az az doldurun uzerine çıkıp pekmez çıkar gibi suyunu çıkarın bunun özel tekneside olur ama idare bişeyler bulursunuz iyice ezdikten sonra posaları biriktirin ve kaynar suyla ıslayın ve karıştırın posaları obur suyun içine bu suyuda karıştırın dunyanın en lezzetli zeytin yagı suyun uzerine çıkacaktır ...


afiyet olsun bu tat başka yerde yok...

 

 

Şuleger turkeyforum

17-11-2007, 23:56

Benim en küçük kızkardeşim Çandarlı'da oturuyor.O bölgenin zeytini genellikle yağlık zeytin oluyor .Ama sofralık zeytinleride çok güzel.
Siyah zeytin için bir tarif vereceğim , biraz geç oluyur ama lezzetini deneyince farkadeceksin.
Önce zeytinleri yıkayıp süzün.5 kilo zeytin için 3 yemek kaşığı kaba tuz,1tatlı kaşığı şeker,1çay bardağı zeytinyağı koyup hepsini bir plastik bidona koyun.Günde bir kere bidonu alt üst edip çalkalayın.MarmaraBirlik zeytini gibi oluyor.Ben yaptım.Tavsiye ederim.Afiyet olsun.

 

şuleger

18-11-2007, 00:06

Denizköy'ü bilirsiniz sanırım.Kızkardeşimin kayınvalidesi orada.Onun yaptığı yöntemide anlatayım.
Yıkanmış siyah zeytinleri bir çuvala koyup bolca tuzluyor.Çuvalın ağzını bağlayıp, üstüne ağırca bir taş koyuyor.3,4 günde bir çuvalın şeklini değiştiriyor.Böylelikle acı su akıp, zeytin tatlanıyor.Tatlanan zeytini bolca zeytinyağı ekleyerek kavanoza koyuyor.Afiyet olsun.

 

telsizci

18-11-2007, 00:41

Arkadaş öncelikle bahçendeki zeytini suluyorsan yaptığın zeytin erir. Sulamıyorsan bu zamanda yeşillerden dilme olur. Zeytinleri üçer kere çiz. 2 günde bir suyunu değiştir. Tatlanınca tepsiye dök tuzla ve 2,3 saat bekle. Salamura su hazırla. Tuzu fazla olursa zeytini sıkar, az olursa yumuşar. İçerisine biraz limon tuzu ekle. Zevkine göre limonları kuşbaşı doğra zeytinle karıştır kavanoza doldur üzerine salamura suyu ekle son olarak suyun üzerine 1 parmak kadar zeytinyağı koy. Bunu yapmazsan su zamanla bozulur.
Siyah zeytinleri yukarıdaki gibi yapabilirsin veya zeytinleri tuzlayıp bir çuvala koy üzerine bir ağırlık koy. Buna çürütme derler. Diğer bir yol zeytinleri kavanoza doldur içerisine zeytin yağı, tuz, sirke koy gün aşırı salla. Karışım kavanozun yarısını geçmesin. Afiyet olsun. Zeytinleri suladınsa hiç uğraşma. Yaparsan 1 aylık yiyeceğin kadar hazırla fazlası erir. Çok yaparsan ve zeytin erirse sakın atma. Zeytinleri ez, kevgirden geçir içerizine biraz zeytinyağı koy ekmeğin üzerine sür ye. tekrar afiyet olsun. Ben has Egeliyim sevgiler.

 

akis_55

13-04-2008, 01:09

merhaba arkadasım
evde zeytin yapmak basit fakat bazı hususlara dikkat etmen gerekir,en kolay kahvaltılık zeytin sele zeytini yapmaktır,bazı arkadasların taş koyması beni şaşırttı,benim de formülüm bu şekilde,topladıgın zeytini ortalama 10 KG 2 kg kaya tuzuyla bir cuvala koy,hergün altüst yapki tuz bütün zeytinlerle karışsın,15 gün sonra bir dadına bak ,şayet daha olmadıysa birkaç gün daha tut ,olgunlastıysa onları iri tuzlardan ayır ve litrelik coca cola şisesine doldur,icine de iki corba kaşıgı çiçek yag koy,agzını iyice kapa ve serin güneş almıyan yere koy,arada bir onları çevir,bittikçe şisenin ağzını kes ve kullan,geride kalanlar tazeligini muhafaza eder,bende 4 sene evvelki zeytinler vardı hala taptazeydi,şayet zeytin yag koyarsan yumuşama yapıyor ona göre.....
afiyet olsun

 

cafer45

YEŞİL ZEYTİN

cafer45

 14-04-2008, 03:23

maşallah bayagı hemşerilerimiz varmış burda bende dikiliden arkadaşlar yeşil zeytin tarifini vermek istiyorum dalından toplanan yeşil zeytinleri uzun sürede tüketmek istiyorsan cizmeden ezmeden suyunu degişmeden 3 ay 6 ay beklete bilirsin tüketmek istedigin zaman afyetçe ve lezzetli şekilde içine biraz zeytin yagı biraz limon biraz acı biber biraz nane ve kekik bırakıp afyetle yiyebilirsin.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !