Karanfilin faydaları - Karanfil Çayı Nasıl Yapılır? Karanfil Çay

 

  Bu yazıda çeşitli kaynaklarda derlenmiş karanfil ile ilgili bilgiler bulacaksınız. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kainatta yaratılmış her şeyin mutlaka gördüğü bir iş var. Her bitkinin de iyi geldiği bir rahatsızlık var. Karanfil de bunlardan biri. Umarım işinize yarar. Sğlıklı, mutlu, huzurlu günler dilerim. 

          

Karanfil Çayı Nasıl Yapılır? Karanfil Çayının Faydaları Nelerdir?
evdekidoktor.net/karanfil-cayi (karanfilin faydaları ibrahim saraçoğlu)

Karanfil Çayı Nasıl Yapılır? Karanfil Çayının Faydaları Nelerdir? Karanfil çayı ne işe yarar? Karanfil çayı yapılışı, harızlanışı, tarifi. Karanfil çayı

Karanfilin faydaları nelerdir?

Karanfil çok kuvvetli bir antiseptiktir. Dolayısıyla vücuttaki mikroplarla savaşır.
Antioksidan etkisi bulunur.
İdrar söktür. Toksinlerin atılmasını sağlar.
Serbest radikalleri temizler, hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunur. Özellikle hasta yakınlarına bakanlar kişiler için, mikroplara karşı koruyucu etkisinden dolayı bulunmaz bir nimettir!

Karanfilin yararları: Beyin dinlendirici
Zihin yorgunluğuna karşı etkilidir, zihni rahatlatır, güçlendirir, unutkanlığı engeller.
Sinirleri kuvvetlendirir. Sinirsel baş ağrılarına karşı etkilidir.
Karanfilin faydaları: Sindirimi rahatlatıcı
Spazm giderici özelliği vardır. Mide ve bağırsakta gaz oluşumunu engeller. Sindirimi kolaylaştırır. Kurt düşürücü özelliği vardır. Kalp, mide, karaciğer ve gözü kuvvetlendirir, basuru giderir.

Afrodizyak etkisi vardır.

Solunum sistemini olumlu etkiler, sinüsleri açar.
Karanfil yağı faydası, karanfil yağının faydaları
Karanfil yağının ve içerdiği temel bileşen olan öjenol sebebiyle dermatofit enfeksiyonlarına yol açan mantarlar (Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum) üzerinde kuvvetli etkisi bulunur.

Karanfılyağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde de yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan hafif hareketlerle ovuşturularak uygulanır.
Karanfilyağı diş ağrılarını keser.

Karanfil koklanırsa uyku getirir, çiğnenirse ağız ve vücudun kokusunu güzelleştirir, ağız yaralarına dişeti hastalıklarına ve iltihaba iyi gelir.

Soğana daldırılan birkaç diş karanfil söğüşe, çorbaya, av ve kümes etlerine, toz halinde köfteye, keklere, meyva salatasına, aşureye, zerdeye, helvaya, baharatlı ekmeğe katılır.

Karanfil Çayı Nasıl Yapılır? Karanfil Çayı Tarifleri
6 diş karanfil 2 bardak suda, yaklaşık 20 dakika, üstü kapalı, hafif ateşte, sıvı yarıya ininceye kadar kaynatılır, süzülür. Hazımsızlık, ishal, şişkinlik ve karın ağrısı için, yemeklerden sonra bu çaydan 1 çorba kaşığı içilir. Aynı çaya bal katılırsa nefes darlığına, bronşite ve sinüzite iyi gelir. Yemekten sonra çiğnenen bir diş karanfil ağız kokusunu giderir.

Çin’de bedeni kuvvetlendirmek, özellikle bayanların regl problemlerini önlemek için belli bir süre (ortalama 7-10 gün) her gün 1 rafadan yumurta(özgür tavuk yumurtası tavsiye edilir),
1 tatlı kaşığı toz karanfil ve 1 çorba kaşığı bal karıştırılarak yenir.
Zihin yorgunluğu için karanfil çayı yapılışı
Zihin yorgunluğuna karşı; cezveye 1 su bardağı su konur, kaynamakta olan suyun içine 7 – 8 tane karanfil atılır, kısık ateşte 4 dakika daha kaynatılır ve ateşten alınır. Süzüldükten sonra, soğutmadan sıcak olarak yudum yudum içilir. Genelde akşam yemeklerinden sonra 20 gün kadar kür halinde uygulanması tavsiye edilir. 10 günlük bir aradan sonra tekrar uygulanabilir.

Karanfilin faydaları ve iyi geldiği rahatsızlıklar

sagliksiteniz.com/karanfil

Son günlerde kendini ani bir şekilde gösteren soğuk havalardan korunmak içinkaranfil bitkisinden de yararlanabileceğinizi biliyor musunuz? İşte karanfilin bilinmeyen birçok yararı ve iyi geldiği hastalıklar…

Karanfil yemek yahut yakıp tütsü etmek; kötü kokuyu giderdiği gibi insanı soğuktan korur. Bir kimsenin nefesi kötü koksa; bir miktar karanfil ve havlıcan ile çavdar ekmeğinin kabuğunu alıp döverek bal suyuyla içse kötü kokan nefesini anında iyileştir.

Genelde lokantalarda çıkışlarda tabakta kurutulmuş karanfili herkes görür, ağız kokusu gidermek için, birçok insanın tercihi olmuştur.

Mide bulanması ve kusmak için, soğuktan meydana gelen ishal için, bir dilim ekmeği ateşe karşı kızartıp bal suyuna bir miktar sirke karıştırıp kızarmış ekmeği içine batırdıktan sonra üzerine dövülmüş karanfili ekip yemelidir.

Karanfilin faydaları ve iyi geldiği hastalıklar

- İstifrağı ve ishali giderir.
- Karanfil yemek veya bal suyuyla içmek kalbe kuvvet verir.
- Ciğeri de sağlamlaştırır.
- Yemeği hazmettirir.
- Mide bulanmasını ve kusmağı giderir.
- İştah açıcıdır.
- Mideye, başa ve sair azaya kuvvet verir.
- İshali teskin eder.
- Soğuktan olan bütün hastalıklara faydalıdır.
- Tamlaya, sinir bozulmasına, aza (el titremesi, ayak titremesi vs.) titremesine, çok uyuyana, aza (el uyuşması, ayak uyuşması) uyuşmasına iyidir.
- Nezleyi izale eder.
- Göze kuvvet verir.
- Karanfili ezip 10 gram kadarını süt ile yemek; meniyi artırır, şehveti tahrik eder, cinsel gücü artırır.

    Karanfilin Faydaları ve Zararları

saglik.meleklermekani.com Gönderen kar_tanesi

Gönderdi on 23 Kas 2009 at 6:27pm

Karafili genellikle kokusu için pastalardaveya hamur işlerindekullanırız.Bazen de ağızkokusunu gidermek için. Ama sadece hamur işleri veya kokugidermek için kullanmak gerekmiyor,çünkü karanfilinde her bitki gibi vücudumuza bir çokfaydası var.Amafaydasının yanı sırazararlarıda var.

KARANFİL
Ağız’da ve mide’de ifrazatı artırarak, nişastalı ve diğer yiyeceklerin hazmınıkolaylaştırır.
Mide tenbelüği ve iştahsızlığı giderir.
Çok kuvvetli dezenfektan olup, gıdalarınmide ve barsakta kokuşmasını ve gaz yapmasını önler.
En inatçı ishalleri derhal geçirir.
Et ve et sulu yiyeceklerin bozulmasını, bayatlamasını ön ler. İshal ve peklikte vücudun barsaktan zehirlenmesini, dola-yısıle çeşitli 
hastalıklara ve kansere karşı korunmasını sağlar.
SİNİR SİSTEMİNDE ETKİLİDİR:
Bedeni ve bilhassa zihni yorgunlukları giderir. Kalbi kuvvetlendirir, çarpıntılarızamanla geçirir. Hafıza zayıflığını, ağır işitmeyi, baş dönmesini, sinirden ileri gelen baş ağrılarını giderir.
DEZENFEKTANDIR:
insanı bulaşıcı hastalıklara karşı korur. Hastalara bakan diğer kimseleri çeşitli mikrop bulaşma sına karşı korur.
CİNSEL KONUDA DA ETKİLİDİR :
Kadın ve erkekte oinsel isteği çok artırır. Hanımlarda hamile kalmayı kolaylaştırır. Hamile kadınlarda uterusu kuvvetlendirerek, doğumu ko laylaştırır.
DİĞER FAYDALARI :
Bol idrar söktürür, 
vücutta çeşitli sebeplerden biriken su yu dışarı atar.
Damla hastalığını zamanla geçirir. Verem tedavisidde, diğer ilaçlar yanında bununda faydası çok olur.

Karanfilin faydaları

Gönderdi on 30 Eki 2009 at 1:40am

Adına türküler yakılan kokusu dillere destan güzel çiçek karanfil… Çiçek olarak kalmayıp sadece sağlığımızada birçokfaydaları olan karanfilin bakın ne gibi özellikleri varmış 15-20 metre yüksekliğinde, kışın yaprak dökmeyen bir ağaç olan karanfil ağacının çiçeği ve tomurcukları kurutularak hoş kokulu bir baharat olan karanfil baharatı elde edilir. Ayrıca, çiçeklerinden karanfil yağı çıkarılır.

Karanfilin Faydaları: Antiseptiktir; Mikropları öldürür. Diş ağrılarını kesmeye yardımcı olur. Ağrı kesici ve mikrop öldürücü özelliği nedeniyle özellikle dişhekimliğinde faydalıdır. Ağız kokusunu giderir. Bu nedenle sarımsak, soğan ve sigara kokularını bastırmakta etkilidir. Gaz söktürücüdür. Uyarıcıdır. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Kalbi ve hafızayı kuvvetlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Baharat olarak iştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mideye ve göğse kuvvet verir. Karanfil çiçekleri balgam söktürücüdür. Öksürüğü keser. Cinsel isteği arttırır. Mide bulantısını ve kusmayı önler, ateşi düşürür. İshali keser.

Karanfil nasıl kullanılır? Karanfil tohumu toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatılarak karanfil çayı yapılabilir. Karanfil çayı içerisine tarçın da eklenirse boğaz ağrısı için güzel bir bitkisel çay hazırlanmış olur. Karanfilden karanfil yağı da çıkarılır. Karanfil yağı romatizma şikayetlerini azaltıcı etkisi nedeniyle romatizmalı bölgeye sürülürse faydası görülür. Karanfil çiçeği balla karıştırılıp yenirse iktidarsızlığa iyi gelir. Karanfil çiçekleri kaynatılıp elde edilen şurup ateşli hastaları terletmek ve ateş düşürmek için kullanılır. Ayrıca, balgam söktürücü ve öksürük kesicidir. Karanfil kökü haynatılıp içilirse ishali keser, mide ve bağırsak bozukluklarını giderir.

 Önemli Not : Hekiminizin önerdiği ilaçlar varsa, mutlaka kullanınız. Bu bitkiye karşı allerjiniz olup olmadığını öğreniniz. Buuradaki tüm bitkisel kürler ancak ve ancak yetişkinler içindir. Burada okuduğunuz bilgilerin, yardımcı ve destekleyici olduğunu gözardı etmeyiniz. Hekiminize danışmadan buradaki bilgilerle kendi kendinize kesinlikle teşhis koymayonoz ve uygulamayınız. Unutmayınız ki, hastalık yoktur, hasta vardır. Her hastalığın seyri insandan insana değişir. Teşhisi koyacak olan ancak, bir hekimdir. Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !