Karaciğer yağlanması hakkında bilgi - karaciğer yağlanması için

 

Karaciğer yağlanması nedenleri nelerdir karaciğer yağlanması için bitkisel tedavi

www.mailce.com Yazar:Fatih 

Tıp dilinde hepatosteatoz diye anılan karaciğer yağlanması karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi anlamına gelir. Karaciğer yağlanmasının pek çok nedeni ve nedene bağlı pek çok sınıflaması vardır. Ancak kolay anlaşılabilir olması açısından şöyle bir gruplama yapabiliriz:

Alkole bağlı karaciğer yağlanması·

Hastalıklara ve ilaçlara bağlı karaciğer yağlanması·

Beslenme ve yaşam şekline bağlı gelişen karaciğer yağlanmaları

Alkole bağlı karaciğer yağlanması sirozla sonuçlanabilen ciddi bir sağlık sorununun ilk devresidir. Bu nedenle de çok önemsenmelidir. Hastalıklar denildiği zaman Hepatit A, B, C hastalığı, Karaciğer kanseri, Karaciğerde demir depolanması (hemokromatoz), Karaciğerde bakır depolanması (Wilson hastalığı), Diyabet hastalığı, Metabolik sendrom… gibi.

Bu hastalıklarda görülen karaciğer yağlanmasının tedavisi ancak hastalığın tedavisi ile mümkündür. İlaçlarise başlıca tetrasiklin grubu antibiyotikler, parasetamol, kortizon… Eğer her ilaç doktor kontrolünde kullanılırsa eminim ilaca bağlı karaciğer yağlanmasının görülme sıklığı çok azalacaktır.

Ve son olarak günümüzde en sık karşılaştığımız alkol, hastalık ve ilaçlara bağlı olmayan karaciğer yağlanmasındaki patlamanın nedeni, aşırı kalori tüketimi, yanlış ve dengesiz beslenme, yağ ve karbonhidrat tüketimindeki artış, rafine ürünler, doğal olmayan besinler ve tabii ki hareketsiz, sporsuz yaşam. Sonuçşişmanlık!!! Şişmanlıkla beraber cilt altı yağ dokusu ve daha tehlikeli organ çevresi yağ dokusu gelişiyor. Bunlar olurken vücudumuzun metabolizma fabrikası olan karaciğerin de yağ biriktirmesi kaçınılmaz oluyor.

Yağ önce karaciğer hücrelerinin içinde birikirken zamanla birikim artınca karaciğerin büyümesi ile karşımıza çıkıyor. Karaciğer yağlanmasının başka bir hastalığın sonucu oluşmadıkça tek başına çok fazla endişe verecek bir durum değildir. Çok çabuk düzelebilir. Ancak ayni zamanda başka hastalıklarla beraber görülebileceğinden, karaciğer yağlanması olan kişilerde bu hastalıklar mutlaka araştırılmalıdır ve sonuca göre tedaviye başlanmalıdır.

Karaciğer yağlanması tanısı; muayenede ele gelen karaciğer (her zaman değil), kanda yükselen karaciğer enzim değerleri [AST(SGOT), ALT (SGPT)] ve ultrasonografi ile belirlenen karaciğer yağlanması ve büyümesi ile konulur. Tomografi ve MR gibi ileri görüntüleme araçlarına ihtiyaç genelikle duyulmaz. Kesin tanı için en iyi test karaciğer biyopsisidir.

Karaciğer yağlanmasında neler yapalım Alkolle ilişkisiz karaciğer yağlanmasının, siroz, karaciğer kanseri, karaciğerin depo ve immün hastalıkları ve benzeri ciddi nedenler elendikten sonra sonuçları tehlikeli olmayan bir sağlık olduğunu belirtmiştik.  Ancak karaciğer yağlanmasının herhangi bir özel tedavi şekli yoktur. Yapılabilecek en iyi şey özellikle beslenme seklini değiştirmektir. Hayvansal yağlar karaciğer için oldukça zararlıdır.

Hayvansal yağlardan, sakatat, yağlı et, tavuk derisi ve butu, yumurta.. gibi kolesterol içeren yiyeceklerdenuzak durun. Mümkün olduğunca yağsız yemeği tercih edin. Sebze, meyve, beyaz et ve lifli gıdalarıtüketmeye özen gösterilin.

Şeker vücutta yağa dönüştürüldüğü için karbonhidrat ve seker tüketiminizi mümkün olduğu kadar azaltın.  Karaciğerin yükünü doğal besinler tercih ederek azaltın. Düzeli olarak spor yapın ve spor yapmayı yaşamınızın bir parçası haline getirin.

Mutlaka kilo verin. Alkol tüketmeyin. Karaciğer yağlanmasını azaltmanın yollarından biri antioksidan tedavisidir. Bu sebeple E vitamini, betaine, N-asetil sistein ve benzeri antioksidanlar kullanın. Paracetamol, kortizon, tetrasiklin gibi karaciğere zararlı ilaçları doktor kontrolünde kullanın.

Doktora gidince karaciğerinizde yağlanma olduğunu mutlaka söyleyin.

Kaciğer Yağlanması İçin Bitkisel Tedavi

Karaciğer Yağlanması Tedavisi için faydalı Maydanoz-Limon kürü

kadingunlugu.net
İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen Karaciğer yağlanması için kürü hazırlamak için ihtiyacımız olan sadece 15-16 tane taze maydonoz ve yarım limon. Sapları ile beraber 15-16 tane taze maydanozu mutfak robotunuza veya blenderinize elinizle biraz parçalayıp atınız ve üzerine yarım limon suyu (iki yemek kaşığı) ve yarım bardak su ilave ediniz. Mutfak robotunuzu çalıştırınız, iyice karıştırdıktan sonra sabah kahvaltısından yarım saat önce aç karna elde edilen suyun tamamını içiniz. En erken yarım saat sonra kahvaltıya başlanabilir. Onbeş gün ara vermeden her gün sabah bu kürü uygulayınız ve onbeş günlük uygulamadan sonra bir hafta ara veriniz.

Bir hafta aradan sonra tekrar onbeş gün aynı şekilde uygulayınız ve kürü sonlandırınız. Beş-altı ay sonra durumunuza göre bu kürü aynı şekilde tekrar edebilirsiniz.

Eğer, orta veya ileri derecede karaciğer yağlanması söz konusu ise, Maydanoz Limon kürüne paralel olarak aynı günün akşam yemeğinden iki saat sonra lavanta kürü de uygulanmalıdır.  

Yılda 2-3 kez uygulanacak Maydanoz-Limon kürü ile karaciğer yağlanmasını önlemiş olursunuz. Karaciğer yağlanması fibroz veya siroza dönüşebilmekte veya karaciğer kanserine sebep olabilmektedir. Bu kürle hem karaciğer yağlanmasına engel olunur hem de karaciğer arındırılır.

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen Lavanta Kürü Nasıl Yapılır? Karaciğer yetmezliği, Hepatit-B ve Hepatit-C ye karşı bitkisel çözüm olarak İbrahim Saraçoğlu lavanta kürünü öneriyor.

Karaciğer yetmezliğine, Hepatit-B ve Hepatit-C ye karşı lavanta kürü nasıl yapılır?
Bir tutam (4-5 g) lavantayı 300 ml (yaklaşık bir buçuk su bardağı) suda 4 dakika demleyiniz. Dört dakikadan daha fazla demlemeyiniz. Demleme esnasında sıcaklığını kaynama nokasında sabit tutunuz. Cezvede demlerken ocağın altını çok kısık tutunuz. Fokur fokur kaynatmayınız. Çok yavaş bir şekilde kaynıyor kaynamıyor gibi demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra, ılımasını beklemeden süzülmesi gerekir. Süzme işlemi tamamlandıktan sonra içmek için ılımasını bekleyiniz. 15 gün boyunca hergün, akşam yemeklerinden en az iki saat sonra bir çay bardağı dolusu içiniz. Her defasında (her kullanımda) taze olarak hazırlanması şarttır. Bir gün önce arta kalan miktarı kullanmayınız. Kolay olsun diye bir kaç günlük hazırlayıp buzdolabında koruma altına almayınız. Hiç bir şekilde damak tadına uygun olsun diye, içerisine şeker veya benzeri hiç bir katkı ilave etmeyiniz. Onbeş günlük ilk kür tamamlandıktan sonra rahatsızlığın seyrine göre haftada 3-4 defa, akşam yemeklerinden en az iki saat sonra bir çay bardağı içilmeye devam ediniz. Karaciğer metabolizması sağlıklı çalışmaya başladıktan sonra lavanta kürü sonlandırılmış olur.
Her sağlıklı insanın yılda bir defa 15 günlük lavanta kürünü uygulamasında çok büyük faydalar vardır. Hiç bir bitkisel kürü alışkanlık haline getirmeyiniz. Karaciğer yetmezliği şikâyeti olanların, Hepatit-B veya Hepatit-C virüsü ile yaşamak zorunda olanların zaman zaman lavanta kürünü uygulamalarında çok büyük faydalar vardır. 

Dikkat: Hiç bir kürü alışkanlık haline getirmeyiniz ve sürekli uygulamayınız.
Not: Hekim kontrol ve önerilerini ihmal etmeyiniz.

kadingunlugu.net/

Karaciğer yağlanmasına bitkisel çözüm                                                        Kadinlaricin.net 2009-12-17 11:14:30 

 


 

 

 

 

 

 

Karaciğerdeki hücrelerin içine ve arasına yağ birikmesi halinde yağlanmadan bahsedilir. Alkol alanlarda, fazla yağlı yiyenlerde, şişmanlarda, bazı karaciğer hastalıklarında sık rastlanır. Yağlanma genellikle beslenme bozuklukları sonucu olur. Fazla yağlı yememeli. Tereyağı ve katı yağlardan uzak durmalı, sıvı yağ kullanmalı. Spor yapmalı. Vitaminsiz kalmamalı. Çok yememeli. Özellikle sakatat cinsi etlerden uzak durmalı. Acıkmadan sofraya oturmamalı. Doymadan kalkmalı. Beyaz et yemeli. Kırmızı eti azaltmalı. Meşrubatı fazla içmemeli. Onun yerine su içmeli. Aşırı yorulmamalı. Uyku düzenine ve istirahatine dikkat etmeli. Karaciğer testleri yaptırıp kontrolleri ihmal etmemeli.

Karaciğer rahatsızlıklarında şu reçeteler faydalı olacaktır.
100 gram demirhindi (baharatçılarda satılmaktadır) bir litre suyun içine parçalar halinde konarak kısa bir süre kaynatılır. Soğuduktan sonra ince bir tülbentten süzülür ve serin bir yerde saklanır. Elde edilen bu demirhindi şurubundan her gün sabah ve akşam birer su bardağı içilir. İstenirse, şurup bir miktar balla tatlandırılabilir.

1 çorba kaşığı saf zeytinyağına; 1 çorba kaşığı yeni sıkılmış limonsuyu karıştırılır. Sabahları, aç karına içilir.

4 bardak suya; 60 gram aslandişi konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Sabah akşam, birer kahve fincanı içilir. Bu işlem, en az 3 hafta tekrarlanır.

4 bardak suya; 1 tutam mısır püskülü konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra 20 dakika bekletilip, süzülür. Saat 10’da ve 15’te, birer çay bardağı içilir.

kahve fincanı, yeni sıkılmış pancar suyu ile 1 çorba kaşığı yeni sıkılmış turp suyu karıştırılıp, aç karına içilir.

2 çay bardağı kaynak suya; yarım kahve kaşığı kekik aynı ölçüde nane konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülüp, içilir. Bu işlem, her yemekten önce tekrarlanır.

4 su bardağı suya; 1 tutam şahtere çiçeği yapraklarıyla birlikte konur. Kaynatıldıktan sonra süzülür. Öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay bardağı içilir.

4 bardak suya; 2 tutam maydanoz konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Öğle ve akşam yemeklerinden 15 dakika önce, birer kahve financı içilir.

1 çay bardağı sıcak suya; yarım kahve kaşığı Hint safranı konur. 5 dakika bekletildikten sonra iyice karıştırılıp içilir. Bu işlem, öğle ve akşam yemeklerinden önce tekrarlanır.

1 çay bardağı sıcak suya; yarım kahve kaşığı ufalanmış papatya çiçeği konur. 5 dakika bekletildikten sonra sözülüp içilir. Aynı işlem, öğle ve akşam yemeklerinden 15 dakika önce tekrarlanır.

4 bardak suya; 1 tutam sinirli yaprak konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra sözülür. Günde 3 kere, birer kahve fincanı içilir. 

4 bardak suya; 10 gram sinâeki ve 5 gram anason konur. Kaynatıldıktan sonra süzülür. Saat 10’da ve 15’te, birer kahve fincanı içilir.

4 bardak suya; 1 baş kereviz doğranır. Kaynatıldıktan sonra süzülür. Suyuna; 1 çay bardağı limonsuyu ilâve edilir. Saat 10 ve 15’te, birer çay bardağı içilir.

Ayrıca; dut, kiraz, mandalina, ayva, şeftali, zeytin, çilek, elma, havuç, portakal, greyfurt, marul, armut, limon, sarımsak, soğan, papates, kayısı, erik, taze fasulye, hünnap, suteresi salatası, kuşkonmaz salatası, yaş veya kuru üzüm, incir yemek; kara turp suyu, kiraz suyu, ayran ve süt içmek çok faydalıdır.

Yenmemesi ve içilmemesi gereken şeyler
Et suyu, yağlı çorbalar, tavşan, kaz, hindi, ördek, pastırma, sucuk, salam, kavurma, sakatat, çok yağlı yemekler, av etleri, yumurta ve yumurtalı yiyecekler, kaymak, krema ve yağlı beyaz peynir, içyağı, kuyrukyağı, margarin, balıkyağı, patlıcan, lahana, domates, konserveler, taze ekmek, hardal, biber, sirke, fındık, fıstık, dondurma, çukulata, turşu yemek; içki, meşrubat, çay, kahve içmek yasaktır. Sigarayı da bırakmak gerekir.

Karaciğer yağlanması önleniyor

Bilim adamları, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde karaciğer yağlanmasını bilinen bir ilaçla yok etmeyi başardı. 
John Hopkins Tıp Okulu’nda yapılan araştırma, şeker hastalığına karşı bir ilaç olan Metformin’in karaciğer yağlanmasını tedavi ettiğini gösterdi. İlacı farelerde deneyen araştırmacılar, bugüne kadar herhangi bir ilacı olmayan hastalığı tedavi etme umudunu dile getirdiler. Prof. Dr. Anna Mae Diehl, ‘’İlacın farelerde karaciğer yağlanması hastalığını tamamen iyileştirdiğini gördük. Araştırmaya başlamadan önce bu derece başarı beklemiyorduk’’ diye konuştu. 
Sanayileşmiş ülkelerdeki yetişkinlerin dörtte birinde görüldüğü bildirilen karaciğer yağlanması, şişmanlık ve tip 2 şeker hastalığından kaynaklanıyor. 
Karaciğer yağlanmasının, kronik karaciğer hastalıklarına, karaciğer hastalıklarının da büyük çapta ölüme yol açtığı biliniyor.

Karaciğer hastalarına müjde

ABD’li bilim adamları, kemik iliğinden aldıkları ana hücrelerle, hastalıklı karaciğer hücrelerini yenilemeyi başardı. Tıpta ‘devrim’ olarak nitelenen bu buluşun, karaciğer hastalıklarının tedavisinde yepyeni bir yol açtığı belirtildi. Kemik iliğinden karaciğere nakledilen ana hücrelerin, karaciğer hücreleri gibi işlev yaptığını keşfeden uzmanlar, denemenin insanlar üzerinde ilk kez başarıyla uygulandığını açıkladı.

Sirozda yeni umut

ABD'de yayınlanan ‘Journal Nature Medicine’ adlı tıp araştırmaları dergisinde yer alan bir raporda, siroz hastalığının tedavisi için yeni bir yöntem oluşturulduğu ve uygulamanın faralerde olumlu sonuç verdiği bildirildi. Japon bilim adamı Dr. Jiro Fujimoto ve ekibinin, Nishinomiya kentinde bulunan Hyogo Tıp Okulu'nda yaptıkları araştırmalarda, farelerin adalelerine Hepatocyte büyüme faktörü (HFG genleri) genleri vererek, farelerin adalelerinde bu genlerinin üretilmesini sağladıkları bildirildi. İnsanlarda bulunan HFG genleri, karaciğerin kendisini yenilemesini sağlıyor ve hücrelerin ölmesini önlüyor. Araştırmayı yapan bilim adamları, farelerden sonra, aynı uygulamayı köpeklerde deneyeceklerini ve daha sonra denemelerin insanlarda yapılmaya başlayacağını ifade etti.

 

Karaciğer yağlanmasına doğal çözüm

ciltbakimi1.tk

Karaciğer yağlanması ellerde kafada yara sivilce göz gibi br çok organa zarar verebilir.karaciğer yağlanması için bitkisel yöntemler yeşil çay gibi bitki kürleri gibi yöntemlerle kurtulmak istemez msisiniz? bunun için sizlere doğal çözüm yollarını sunuyoruz…

Karaciğer yağlanmasına (Hepatosteatoz) karşı mükemmel bir yardımcı tedavi maydanoz-limon kürüdür.

kür: Maydanoz-Limon kürünün uygulama şekli
Saplı olarak 15-16 tane taze maydanozu mutfak robotunuza veya blenderinize elinizle biraz parçalayıp atınız ve üzerine yarım limon suyu (iki yemek kaşığı) ve yarım bardak su ilave ediniz. Mutfak robotunuzu çalıştırınız, iyice karıştırdıktan sonra sabah kahvaltısından yarım saat önce aç karna tamamını içiniz. En erken yarım saat sonra kahvaltıya başlanabilir. Onbeş gün ara vermeden her gün sabah bu kürü uygulayınız ve onbeş günlük uygulamadan sonra bir hafta ara veriniz.
Bir hafta aradan sonra tekrar onbeş gün aynı şekilde uygulayınız ve kürü sonlandırınız. Beş-altı ay sonra durumunuza göre bu kürü aynı şekilde tekrar edebilirsiniz.
Eğer,orta veya ileri derecede karaciğer yağlanması söz konusu ise, Maydanoz Limon kürüne paralel olarak aynı günün akşam yemeğinden iki saat sonra lavanta kürü de uygulanmalıdır.
Yılda 2-3 kez uygulanacak Maydanoz-Limon kürü ile karaciğer yağlanmasını önlemiş olursunuz. Karaciğer yağlanması fibroz veya siroza dönüşebilmekte veya karaciğer kanserine sebep olabilmektedir. Bu kürle hem karaciğer yağlanmasına engel olunur hem de karaciğer arındırılır.
Dikkat: Hiç bir kürü alışkanlık haline getirmeyiniz ve sürekli uygulamayınız.
Not: Hekim kontrol ve önerilerini ihmal etmeyiniz.

 

bozmaz. Not : Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet araştırmalarına Dayalıdır. Sağlık Konularında Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..

          Önemli Not : Hekiminizin önerdiği ilaçlar varsa, mutlaka kullanınız. Bu bitkiye karşı allerjiniz olup olmadığını öğreniniz. Buuradaki tüm bitkisel kürler ancak ve ancak yetişkinler içindir. Burada okuduğunuz bilgilerin, yardımcı ve destekleyici olduğunu gözardı etmeyiniz. Hekiminize danışmadan buradaki bilgilerle kendi kendinize kesinlikle teşhis koymayonoz ve uygulamayınız. Unutmayınız ki, hastalık yoktur, hasta vardır. Her hastalığın seyri insandan insana değişir. Teşhisi koyacak olan ancak, bir hekimdir. Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !