Karabaş Otunun Faydaları - Kullanım Şekli ve Dozu

 

Karabaş Otunun Faydaları - Kullanım Şekli ve Dozu

Latince ismi Lavandula stoechas olankarabaş otu ballıbabagiller familyasındandır. Mavi ve mor çiçekli bir bitki olan karabaşotu ülkemizin birçok yerinde yetişir.

Karabaş Otunun Yararları Nelerdir ?

Kansere karşı koruyucudur. Beyin, pankreas, prostat, bağırsak ve meme kanserinde tümörün büyümesini engelleyici etkisi olduğu belirtiliyor.

İçinde bulunan geraniol maddesi kansere karşı koruyucu ve de tümörü yok edici özellik taşımaktadır.

Kan dolaşımını düzenler. Kanı sulandırıcı ve damar genişletici özelliği içerdiğirosmarinik asit ‘ten kaynaklanır.

Karabaş otunda bulunan cineole maddesi alerji önleyici, mikrop kırıcı,sakinleştirci ve  tansiyon düşürücü etkilere sahiptir.

Ağrı kesici etkisi vardır. Sinirsel kaynaklı baş ağrılarında yararlıdır.

Uykusuzluk ve yüksek tansiyon için faydalıdır.

Antiseptik özelliği vardır.

Balgam söktürücüdür.

Mide-bağırsak sancılarında rahatlatıcıdır.

Egzama yaralarında etkilidir.

İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılması karabaş otu yararları arasındadır.

Karabaş otu sigara bırakmak isteyenlerin de yardımcısıdır.

5 gr. karabaş otu bir su bardağı suda 3 dakika kaynatıldıktan sonra sıcakken süzülür. Sigara
içme gereksinimi duyulduğunda bir yudum içilmesi sigaraya olan isteği önler.

Karabaş otu nasıl kullanılır? Karabaş otu çayı ve karabaş otu yağı şeklinde kullanılmaktadır. Karabaş yağı yara gibi sorunlarda dışardan kullanılır.

Karabaş çayı için ; 1 tatlı kaşığı bitki 1 su bardağı suyla  3 kadar dakika kadar kaynatılarak hazırlanır.

Kaynak : beslenmedestegi.com

Karabaş otunun faydaları ve özellikleri

sagliksiteniz.com/karabas-otu

Şifalı bitkilerle hazırlanan tedavi listelerinin vazgeçilmez bitkilerinden olan karabaş otunun faydaları arasında beyin hastalıklarına iyi gelen özelliği de bulunuyor. Midede ve bağırsakta meydana gelen problemleri de yok eden karabaş otu, sakinleştirici özelliğiyle de biliniyor.

Karabaş otu ile bitkisel kür

Hazırlanması ve kullanımı:

Bir miktar su kaynatılıp içine karabaş otu konulur ve üzeri örtüldükten sonra 5 dakika demlenir. Demlendikten sonra bardağa konulup şeker veya bal ilave edilerek günde iki veya üç defa içilir.

Bu çay içilirken gerek baş bölgesinde gerek vücutta terleme olursa, ter üzerinde kurutulmamalıdır. Terli çamaşır çıkarıp kuru çamaşır giyilmelidir.

Karabaş otunun faydaları

1. Karabaş otu bilhassa baş bölgesindeki tıkalı damarları açar. Baş bölgesindeki dışarı atılmayan toksit maddeleri terle ağız burun yoluyla dışarı atar. Sinüzit iltihapları burun ve geniz kanalıyla boşaltır. Ayrıca tüm vücuttaki damarları da açar.

2. Mide ve bağırsağı yumuşatır, gaz sıkışmasına iyi gelir.

3. İdrar sökücü özelliği vardır, Böbrekleri çalıştırır ve temizler, safra ifrazatını artırır. Safrayı çalıştırır.

4. Beyin hastalıklarına iyi gelir.

5. Uyuşukluğu giderir ve vücuda dinçlik vezindelik verir.

6. Karaciğeri çalıştırır, Karaciğere çok faydalıdır.Ardıç tohumu ile kullanılırsa taş ve kumların dökülmesine daha iyi gelir.

7. Sedatif (sakinleştirici ve rahatlatıcı) etkisi vardır. Dinlendirici ve rahatlayıcı bir uyku verir. Bu uyku beyin damarlarının açılması ve toksin maddelerin ter ve diğer kanallarla atılmasından ileri gelmektedir. Beyin rahatladığı için uyandığında dinlendirici olmaktadır.

8. Baş ağrısının her türlüsüne iyi gelmektedir. Migren ve sinüzit dâhil her türlü baş ağrısına iyi gelecektir. Bu tedavi de ardıç tohumu ile kullanılması daha iyi netice verir.

Şu hususlara da riayet edilmesi gerekir:

- Terleme olursa ter vücutta kurutulmamalıdır. Mutlaka değiştirilmelidir.

- Banyodan sonra baş ve vücut iyice kurulanmalı soğuk ve rutubetli yerlere çıkılmamalıdır.

- Yattığınız yatağın pencere kenarı, pencere kapı arası cereyanlı yerlerde olmamasına dikkat edilmelidir.

- Yağışlı havalarda başın ıslanmamasına,ıslak başın rüzgardan korunmasına dikkat edilmelidir..

- Ayaklar devamlı sıcak tutulmalıdır. Ayakların üşümesi, bağırsak, böbrek, safra ve mide rahatsızlığına ve birçok rahatsızlığa neden olur.

 

          Kullanım Şekli ve Dozu :

Kür : Kanserli Hastalar ve Özelliklerde belirtilen diğer şikayetler için :

            Kurutulmuş olarak kökleri hariç bitkinin tamamını veya sadeve tohumlarını kullanınız. Bir tatlı kaşığı kurutulmuş karabaş otunu (yaklaşık iki gram) veya iki çay kaşığı tohumu kaynamakta olan bir su bardağı (150-200 ml) klorsuz suya atınız. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte iki – üç dakika demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra soğumasını beklemeden süzerek suyunu ayırınız. Demlenen su aşağıdaki formüle göre uygulanır.

                                                           2 X U + 7 A

10 gün (gün aiırı) uygulama + 7 gün ara + 10 gün (gün aşırı) uygulama = Toplam 20

günlük kür

            Bu formülün anlamı şudur. : İki tane on gün uygulayıp, on günün sonunda yedi gün ara verilecektir. Toplam yirmi gün uygulanacak demektir.

            Yirmi günlük kurun uygulanış şekli

            Bir gün arayla akşam yemeklerinden iki saat sonra bir bardak içilecektir. İçildikten sonra su hariç, yarım saat hiçbir şey tüketilmemelidir. Her içim taze olarak hazırlanmalıdır. İlk on gün tamamlandığında bir hafta ara verilmelidir. İkinci 10 günlük küre , aynı şekilde gü aşırı =iki günde bir) bai bardak içilerek devam edilir.

            Yirmi günlük kür tamamlandıktan sonra hastalığın seyrine göre dönem dönem kür tekrar edilebilir.

            Not : İlk on gün tamamalndığında beş defa içilmiş olacaktır. Bir hafta sonra ikinci on günlük kürde de yine yine beş defa içilmiş olacaktır. Kısaca , her on günde beş defa içiliyor demektir.

bozmaz. Not : Sitemizdeki Yayınlanan Sağlık Konuları Tamamen İnternet Araştırmalarına Dayalıdır. Böyle Konularda Lütfen Doktorunuza Veya Bir Uzman Hekime Başvurunuz..

          Önemli Not : Hekiminizin önerdiği ilaçlar varsa, mutlaka kullanınız. Bu bitkiye karşı allerjiniz olup olmadığını öğreniniz. Buuradaki tüm bitkisel kürler ancak ve ancak yetişkinler içindir. Burada okuduğunuz bilgilerin, yardımcı ve destekleyici olduğunu gözardı etmeyiniz. Hekiminize danışmadan buradaki bilgilerle kendi kendinize kesinlikle teşhis koymayonoz ve uygulamayınız. Unutmayınız ki, hastalık yoktur, hasta vardır. Her hastalığın seyri insandan insana değişir. Teşhisi koyacak olan ancak, bir hekimdir. Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !